Unngå julebulken – rygg julen inn!
17. desember 2015Ingen ønsker en bulk i bilen i førjulstiden. NAFs klare råd er å rygge inn når du parkerer bilen.
Da er oversikten best når du parkerer og når du skal kjøre ut igjen, opplyser NAF, som har hovedkontor i Østensjøveien 14 på Bryn-Helsfyr.
Førjulstiden er også tiden for småbulking på parkeringsplasser. Jo nærmere julaften kommer, dess flere bulkeskader er det. Julestressede sjåfører skader bilen under rygging og kjører på andre parkerte biler. I fjor var det 1667 slike skader de fire siste dagene før jul. Den verste dagen var lille julaften med 523 ryggeuhell og påkjørsler av parkerte biler.
– Mange så og si vrenger inn med fronten først når de finner en ledig plass. Da er det fort gjort å sneie borti hjørnet på andre parkerte biler. I tillegg er det fort gjort å rygge borti andre stressede bilister når man skal ut igjen fra plassen, sier Inger Elisabeth Sagedal (bildet), kommunikasjonssjef i NAF.
Det er heldigvis som regel materielle skader i disse uhellene på kjøpesentrene og i parkeringshusene i førjuls-tiden. Men det er ingen som ønsker seg en kostbar skade i julegave.
– Stress ned og rygg jula inn, råder Sagedal.
Bilder: NAF
(Fakta: Tallene er hentet fra Finans Norge)